COMPETITIONS 2014
Tuesday July 14, 2020
Register

YouKu qq Weibo  Wechat Youtube telegram Instagram Twitter  Facebook

ON LINE EVENTS:    7th DINANT COMPETITION    |   ANDORRA SAXFEST 2020    |    JOSIP NOCHTA COMPETITION 2021

The Associació de Saxofonistes d'Andorra, organiser of the ANDORRA SAX FEST'14, announces the 1rst Andorra International Saxophone Competition, to be held in Andorra la Vella from May 6th to 10th 2014, according to the present.

The competition is open to all saxophonists of all nationalities born after May 10th 1984.

 

SAX FEST ANDORRA‘14

The competition is open to all saxophonists of all nationalities born after May 10th 1984. Participation can be requested using the registration form available at the official website (www.andorrasaxfest.com). Participation requests must attach the following documents:

a) Photocopy of passport or official identity card.

b) Brief biography and artistic curriculum vitae.

c) Recent identity photo.

d) In case of minors, authorisation signed by parent or legal guardian.

There will be a maximum of 40 competitors. Registrations will be accepted by order of payment

until March 15th 2014. The list of admitted competitors will be published on the official website by

April 1st, 2014.

The submission of the registration form implies unconditional acceptance of these regulations. 

 

 

COMPETITION

The official presentation and performance order draw will be held on May 6th 2014 at 10h00 at Centre Cultural La Llacuna. Competitors must be present to receive their performance time and their absence will be considered a withdrawal from the competition. The competition will consist of the following rounds:

 

ELIMINATORY ROUND

It will take place on May 8th and 9th 2014, from 10 am onwards at the Institut de Música del Comú d'Andorra la Vella. The competitors must appear before the Competition Committee no later than 20 minutes prior to their scheduled performance. Each competitor will interpret the compulsory work plus a solo saxophone work to be chosen among the Eliminatory Round list. The overall duration of the programme must not exceed 20 minutes. The jury will ask to terminate performances that exceed the time limit.

A maximum of 5 competitors will be chosen for the final round.

Compulsory Work

Prelude, Cadence et Finale..............................................................Alfred DESENCLOS

Eliminatory Round List (one work to be chosen among the following)

Sequenza IXb.....................................................................................Luciano BERIO

Strength........................................................................................Agustín CHARLES

Mysterious Morning III.......................................................................Fuminori TANAD

Digital..................................................................................................Thierry ALLA

Babioles I, IV y V.................................................................................Marc MONNET

Episode Quatrieme.................................................................................Betsy JOLAS

Opcit................................................................................................Philippe HUREL

Distance..........................................................................................Toru TAKEMITSU

Oxyton..........................................................................................Christophe HAVEL

Tre Pezzi…......................................................................................Giancinto SCELSI

Laberinto III.........................................................................................David SOLEY

Labyrinthes.......................................................................................Michel LYSIGHT

Le trame di un labirinto..............................................................Armando GENTILUCCI

Wings...................................................................................................Joan TOWER

Portrait.....................................................................................Jaques WILDBERGER

Slapstick..........................................................................................Jummei SUZUKI

Epigraphe......................................................................................Goeffroy DROUIN

 

FINAL ROUND

It will take place on May 10th 2014, from 6 pm onwards at the Centre de Congressos del Comú d'Andorra la Vella. Final Round competitors will be asked to interpret Lars-Erik LARSSON Concerto for Alto Saxophone and String Orchestra with KAMMART ORQUESTRA. In addition, finalists will present an encore piece of their choice, to be chosen among Paganini's 24 Capriccios. Failure to be present at the assigned performance time will be considered a withdrawal from the competition. The decisions of the jury are final and will be announced at the end of each round. All the competition events will be open to the public.

 

Adolphesax.com SPONSORS:

logo Selmer logo

 

Logo LefreQue logo

 

SazTienda COM PRO SHOP

LAST ARTICLES

BREATHTAKING STRAP

DINANT CD DVD-BOX

descarga

Track your instrument everywhere!

c yepzon

FACEBOOK

TWITTER

PUBLICIDAD