News General

JAN GRICAR WINNER OF NOVA GORICA INTERNATIONAL SAXOPHONE COMPETITION (SLOVENIA 2016)

a20e958264e1278b4a38a0a9bf30b5cc

8th International Saxophone Competition
Nova Gorica Arts Centre, 2 – 9 July 2016

WINNER:

WINNER – Jan Gričar (SI) – Jacques Ibert: Concertino da camera F. Martin: Balada za saksofon in orkester

Gricar Jan foto Primoz Bregar

FINALISTS:

4th Classified – Vitaly Vatulya (RU) – Jacques Ibert: Concertino da camera & F. Martin: Balada za saksofon in orkester
2nd Classified – Kalle Oittinen (FI) – Henri Tomasi: KoncertF. Martin: Balada za saksofon in orkester
3rd Classified – Domen Koren (SI) – Jeanine Rueff: Concertino, op.17F. Martin: Balada za saksofon in orkester
5th Classified – Nele Tiebout (BE) – Jacques Ibert: Concertino da cameraF. Martin: Balada za saksofon in orkester
1st Classified – Jan Gričar (SI) – Jacques Ibert: Concertino da camera F. Martin: Balada za saksofon in orkester

13558920 905275009601786 3230074524627911264 o

 https://www.youtube.com/watch?v=dlPoM-PwAE8

SEMIFINALISTS:

13559002 904163299712957 5325982697963445888 o

– Ningxin (Yo-yo) Su (NL) (See the Semifinal here)

– Nozomi Sakai (JP) (See the Semifinal here)
– Yumeko Miura (JP) (See the Semifinal here)
– Vitaly Vatulya (NL) (See the Semifinal here)
– Kalle Oittinen (FI) (See the Semifinal here)
– Domen Koren (SI) (See the Semifinal here)
– Nele Tiebout (BE) (See the Semifinal here)
– Patricia Coronel Avilés (ES) (See the Semifinal here)
– Joanna Blejwas (BE) (See the Semifinal here)
– Jan Gričar (SI) (See the Semifinal here)
– Ryo Nakajima (JP) (See the Semifinal here)

They played the works in the following list: 

Nina Šenk: Impetus (DSS) and

One composition from the following list:

William Albright: Sonata (Peters), Georges Aperghis: Alter ego (Durand) , Luciano Berio: Sequenza VIIb (Universal) 
, Edison Denisov: Sonata (Leduc), Thierry Escaich: Lutte (Misterioso) , Jindřich Feld: Sonata for soprano or alto saxophone (Leduc), Christian Lauba: 25 etudes – one by choice, Lojze Lebič: Invocation / à Primož Ramovš (DSS), Bruno Mantovani: L’incandescence de la bruine (Lemoine) 
, David Maslanka: Sonata (NASA), Uroš Rojko: Godba (DSS), Florent, Schmitt: Legende, Op. 66 (Durand), Marilyn Shrude: Renewing the Myth (Lemoine), Karlheinz Stockhausen: In Freundschaft (Stockhausen Verlag) 
, Piet Swerts: Kotekan (Zodiac) 
, Peter Šavli: Visuddhi (DSS), Fuminori Tanada: Mysterious Morning III (Lemoine)

 

ELIMINATORY ROUND:

Miyu YOKOYAMA, Jiaoyu YANG, Nace KOGEJ, Simona CASTRIA, Shusaku MUKAIYAMA, Shusuke KOMATSU, Pablo SÁNCHEZ-ESCARICHE GASCH, Yumeko MIURA, Ita NAGODE, Kenta SAITO, Vitaly VATULYA, Tilen LEBAR, Kalle OITTINEN, Domen KOREN, Yuina TAKAMIZO, Maria de los Angeles DEL VALLE CASADO, Nele TIEBOUT , Go NISHIDA, Patricia CORONEL AVILÉS, Joanna BLEJWAS, Miguel VALLÉS MATEU, Kaho TAKEDA, Martin SKUBIN, Ivan TRAJANOSKI, Jan GRIČAR, Ryo NAKAJIMA, Ningxin (Yo-yo) SU, Nozomi SAKAI

They played the works in the following list

César Franck: Sonata in A Major – I. mvt. (any transcription) or Johannes Brahms: Sonata, Op. 120 No. 2 – I. mvt. (any transcription)
and
Janez Matičič: Repliques (DSS)

 

You can see here the competition booklet:

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

Adolphe Sax Party in Montreux 5th July 2014

adolphesax.com

Ornette Coleman, Composer and Saxophonist Who Rewrote the Language of Jazz, Dies at 85

adolphesax.com

Final list of participants accepted to the 7th Dinant Saxophone Competition (CIAS)

adolphesax.com

Leave a Comment